HOT NEWS:

Wystawa z okazji 1050-lecia Chrztu Polski

Bez względu na to, czy jesteś uczniem, czy studentem zapewne skończyłeś już naukę… przynajmniej do września. Wakacje to najlepszy czas na podróże, zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc. Jedną z ciekawszych propozycji jest wystawa organizowana w Zamku Królewskim w Warszawie od 23 czerwca do 7 sierpnia bieżącego rok. Wystawa Sacrum Poloniae Iubileum 966 –2016 to okazja by zobaczyć na własne oczy wartościowe ze względów nie tylko historycznych, ale przede wszystkim artystycznych, przedmioty związane z przeszłością kultury naszego kraju.


 

Do najważniejszych dzieł, zaliczyć można między innymi Sakramentarz tyniecki – ten przepiękny kodeks to najstarszy rękopis liturgiczny, który znajduje się w polskich zbiorach już od XI stulecia, czarę wrocławską – naczynie liturgiczne pochodzące z X wieku, replikę słynnych drzwi gnieźnieńskich i wiele innych. Jednym z najciekawszych moim zdaniem eksponatów jest włócznia świętego Maurycego, czyli insygnia władzy podarowana przez Ottona III na ręce księcia Bolesława Chrobrego. Nie wiem, czy Wy też pamiętacie, ale jest to przedmiot znajdujący się we wszystkich podręcznikach do nauki historii. Zupełnie czym innym jest jednak czytanie o nim, a możliwość zobaczenia z bliska – zupełnie inne wrażenie. Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli. Bilety ulgowe kosztują 15 złotych (normalne 21). Co ważne – w niedziele wstęp jest wolny!

 

Jeżeli po wystawie uznacie, że warto odpocząć przy dźwiękach nieco innych niż te proponowane przez młodzieżowe rozgłośnie radiowe to zapraszamy na koncerty Warszawskiej Opery Kameralnej. W dniach 1, 20, 27.07 o godz. 19.00 w Sali Wielka (Balowa) w Zamku można będzie posłuchać utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Cena biletu ulgowego to 30 złotych, normalnego 50. Nawet jeżeli nie jest to Wasz gust muzyczny to spróbować można, prawda?
Dla szczególnie zainteresowanych polecamy również wykłady na konkretny temat związany z kulturą chrześcijaństwa w Polsce. Spotkania prowadzone są przez specjalistów, a darmowe wejściówki odebrać można w Punkcie informacji zamkowej.

 
Więcej informacji na stronie internetowej:Sacrum Poloniae Iubileum


Komentarze
Backstage TV
Backstage poleca
NA EKRANIE
Facebook
Partnerzy
Logo CoolturaPL     logo-lovebydgoszcz — kopia