Woda, przemysł i rzemiosło… Czy szlak turystyczny o takiej tematyce może być ciekawy? Można będzie się o tym przekonać w Bydgoszczy już niedługo, bo 12 września bieżącego roku. Oprócz spaceru śladem muzeów i fabryk, które uda nam się odwiedzić dzięki okazyjnym cenom biletów, będzie również można wygrać nagrodę, co mogą ułatwić nam zebrane podczas trasy pieczątki.
Bydgoszcz przez wiele lat znana była z przemysłu i licznych fabryk, niestety te tradycje zostały zapomniane. Na szczęście ostatnimi czasy powstała idea zorganizowania w mieście imprezy pod nazwą TeHoFest2015, dzięki której możemy skorzystać z wielu atrakcji dotyczących dawnego rozkwitu przemysłu w Bydgoszczy.
W festiwalu bierze udział piętnaście obiektów związanych z industrialną przeszłością miasta. Inspiracją dla stworzenia imprezy były między innymi Szlak Zabytków Techniki na Śląsku czy Szlak Energii w Łużycach.
TeHoFest2015 ma za zadanie stanowić formę rozrywki dla mieszkańców i turystów oraz ma pobudzić zainteresowanie odwiedzających dziedzictwem przemysłowym miasta, miejscami tworzącymi „nową historię” bydgoskiego industrialu, a także tymi, które przypominają o czasach rozkwitu przemysłu.
Sama nazwa festiwalu jest znacząca: „T” oznacza technikę, „H” – historię, a podwójne „O” – niekończącą się opowieść o fabrykach i manufakturach.
Podczas Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy będzie okazja odwiedzenia m.in. Exploseum (ul. Alfreda Nobla), muzeów mieszczących się na Starówce, do których należą np. Europejskie Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4) lub Dom Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7). Poza tym otwarte dla zwiedzających będzie również Muzeum Mydła i Historii Brudu (ul. Długa 13) oraz Introligatornia (ul. Długa 39). To tylko kilka z piętnastu miejsc, które będzie można zwiedzić okazyjnym kosztem, będzie tam możliwość wzięcia udziału w niecodziennych atrakcjach, jedną z nich będzie spacer z przewodnikiem „Przemysłowa historia Bydgoszczy”. Każdy obiekt na trasie szlaku oferuje też przybicie pieczątki na specjalnym formularzu. Po zebraniu dziesięciu pieczątek można ubiegać się o nagrodę.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.ludzieitechnika.pl