Wrzesień to dla polskiego widza czas wyjątkowych, a przede wszystkim nowych doświadczeń audiowizualnych – zarówno tych telewizyjnych, jak i kinowych. Choć pierwsza połowa miesiąca prawie za nami, a jesień zbliża się do nas nieubłaganie, przypominamy, że jeszcze w tym miesiącu czekają nas wyjątkowe premiery kinowe. Na dużym ekranie pojawią się jedne z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku! Sprawdźcie ranking ekranizacji, które jeszcze w tym miesiącu najchętniej obejrzą Polacy.
Drugą połowę miesiąca zaczynamy kontynuacją przebojowego „Więźnia labiryntu”. Część „Więzień labiryntu: Próby ognia” (reż. Wes Ball) pojawi się na dużym ekranie 18 września, a w głównych rolach ponownie zobaczymy: Dylana O’Briena, Kaya Scodelario oraz Thomasa Brodie-Sangstera.
Fanom reżysera nagrodzonego Oscarem za „Wielkie piękno”, Paola Sorrentino polecamy tego dnia dramat o wdzięcznym tytule „Młodość”. Film opowiada o perypetiach życiowych słynnego kompozytora (w tej roli Michael Caine) spędzającego wraz z rodziną wakacje w luksusowym hotelu w Alpach.
Miłośników sensacji z pewnością ucieszy „Anatomia zła” w reżyserii Jacka Bromskiego. Film – jak informują jego twórcy – inspirowany jest autentycznymi wydarzeniami, które wstrząsnęły całą Polską. Płatny zabójca Lulek, po warunkowym zwolnieniu z więzienia, otrzymuje od prokuratora propozycję nie do odrzucenia. W rolach głównych występują: Marcin Kowalczyk, Krzysztof Stoiński, Magdalena Kuta, Andrzej Seweryn i Piotr Głowacki.
Kolejną propozycją kinową jest dramat „Everest” – wyreżyserowany przez niezwykle popularnego w Islandii młodego aktora i dyrektora teatralnego, Baltasara Kormákura. Film opowiada o jednej z najcięższej prób zdobycia najwyższego szczytu świata. Obsada: Jason Clarke, Robin Wright, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, Sam Worthington, Clive Standen.
Pozycją szczególnie wyróżniającą się na tle kinowych nowości jest film „Czy naprawdę wierzysz?” – najnowszy projekt twórców „Bóg nie umarł”. Zostało w nim ukazane dwanaście różnorodnych postaw życiowych, dwanaście całkowicie odmiennych charakterów. Symbolicznej dwunastce zostało przeciwstawione jedno przypadkowe (a może jednak nie?) spotkanie ulicznego kaznodziei z proboszczem miejscowej parafii. Jedno jest pewne – prawdziwa wiara wymaga działania! W rolach głównych m.in. Mira Sorvino, Sean Astin, Ted McGinley oraz Andrea Logan White.
Wśród wrześniowych premier nie zabraknie także atrakcyjnych propozycji dla młodzieży. „Klub Włóczykijów”, wszak o nim mowa, to polska przygotówka w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Kornel Kiwajło (Franciszek Dziduch) i jego najlepszy przyjaciel Maks (Jakub Wróblewski) spędzają najnudniejsze wakacje swojego życia. Czas spędzony przed ekranem komputera sprawia, że młodzi ludzie niechętnie opuszczają wirtualną rzeczywistość. Sytuację zmienia niespodziewana wizyta wuja Dionizego – czarnej owcy w rodzinie… Jak zapowiadają twórcy, to będzie największa komediowa przygoda tego roku! Dorośli na ekranie to m.in.: Bogdan Kalus, Tomasz Karolak oraz Wojciech Mecwaldowski.
Po 25 września na dużych ekranach można będzie obejrzeć z kolei trzymający w napięciu kryminał pod tytułem „Sicario” (reż. Denis Villenevue). Dreszczowiec wprowadzi nas w tajemniczy świat meksykańskiego podziemia narkotykowego. W ten niebezpieczny świat zostaje wplątana młoda agentka FBI, której moralność zostaje wystawiona na nie lada próbę…
Jesienną chandrę pomoże przezwyciężyć nam komedia Jerzego Zielińskiego, zatytułowana „Król życia”. Edward – w tej roli Robert Więckiewicz – to najeżony, obrażony na świat choleryk. W wyniku nieszczęśliwego wypadku zmienia diametralnie swe życie. Na czym polega jego metamorfoza? Z pewnością nie jest to podróż dookoła świata ani wycieczka do amazońskiej dżungli! U boku Więckiewicza zagrali m.in. Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Krzysztof Czeczot, Katarzyna Dąbrowska i Jan Peszek.
Nie lada gratką dla miłośników historii i pozycji autobiograficznych będzie fabularyzowany dokument Mirosława Krzyszkowskiego. „Pilecki” to opowieść o polskim bohaterze wojennym, który dobrowolnie trafił do obozu w Auschwitz Birkenau. Historię rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej – Witolda Pileckiego (w tej roli Marcin Kwaśny) – poznamy dzięki szczerej relacji i wspomnieniom jego syna, Andrzeja Pileckiego.
Intrygującą pozycję stanowi najnowszy dokument w reżyserii Urlicha Seidla. Film niewątpliwie zaskoczy niejednego widza… Piwnice w naszej świadomości jawią się jako miejsca rzadko odwiedzane, ciemne, wręcz przerażające. W Austrii odwrotnie – stanowią one sferę prywatności. To, co robią jednak mieszkańcy Austrii „W piwnicy”, mówi o nich więcej niż ktokolwiek mógłby nawet przypuszczać…
Szalona, perwersyjna i ekscytująca okazać się może wrześniowa „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, podczas której to młody dziennikarz ulega wdziękom divy operowej. Prowadzona przez nich niewinna rozmowa niepostrzeżenie przeradza się w misterną, erotyczną grę. W rolach głównych: Małgorzata Zajączkowska oraz Philippe Tłoksiński.
Problem skomplikowanych relacji damsko-męskich poruszony został także w „Cierpieniach młodego Edoardo”. Bohaterem filmu jest siedemnastoletni, młody chłopak, który z każdym dniem swojego nastoletniego życia odkrywa słodko-gorzki smak dojrzewania…
Udanych premier i fascynujących doświadczeń filmowych!
18 września:
- „Więzień Labiryntu: Próby ognia”
- „Młodość”
- „Everest”
- „Anatomia zła”
- „Czy naprawdę wierzysz?”
- „Klub Włóczykijów”
25 września:
- „Siciaro”
- „Król życia”
- „Pilecki”
- „W piwnicy”
- „Noc Walpurgi”
- „Cierpienia młodego Edoardo”