HOT NEWS:

Gdańsk Festiwal Ksiąski za nami

Miłośnicy dobrej lektury jeszcze dziś mogą zajrzeć do ECS – niedziela jest trzecim i ostatnim dniem Gdańskich Targów Książki. Spotkania autorskie, warsztaty i debaty transmitowane są również dzisiaj. Za nami piątek i sobota z Gdańskimi Targami Książki, zapis zakończonych transmisji można oglądać w tym artykule. Przede wszystkim jednak czekamy na transmisje niedzielne – w rolach głównych m.in. Jan Daniluk i Janusz Mosakowski, Wit Szostak, Ivan Colović.

Trzy dni, niemal 70 wydawnictw i ponad 60 pisarek, pisarzy i zaproszonych gości – od 16 do 18 września Europejskie Centrum Solidarności będzie gościć GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI. W programie również 55 spotkań autorskich, premier książkowych, pokazów filmowych, debat, warsztatów, czytanie performatywne i teatr dla dzieci. Po raz pierwszy w historii imprezy wstęp jest darmowy i po raz pierwszy Targi są integralną częścią Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Program wydarzeń od piątku do niedzieli znajduje się na końcu tej publikacji.

Zaproszenie adresowane jest do rodzin z dziećmi, uczniów, nauczycieli, młodzieży, entuzjastów książek i tych, którzy chcą połknąć bakcyla czytania. Wśród promowanych publikacji znajdzie się m.in. proza, poezja, biografie, reportaż, literatura dziecięca i wydawnictwa artystyczne.

Kilka sposobów na udział w targach

Z oferty targowej można skorzystać na kilka sposobów. Po pierwsze odwiedzić stoiska, na których wydawcy prezentują swoją ofertę, zapoznać się z nowościami, dokonać zakupów. Po drugie – wziąć udział w spotkaniach autorskich, warsztatach i debatach, pokazach, spektaklu dla dzieci… Po trzecie – zdobyć autograf i spotkać się indywidualnie z autorami na stoiskach ich wydawców, a zaproszono uznanych twórców, autorów bestsellerów i debiutantów.

– Serdecznie zachęcamy, abyście Państwo na GDAŃSKICH TARGACH KSIĄŻKI pozostali jak najdłużej, korzystając ze wszystkich sposobów na wspólne spędzenie czasu, jakie oferuje to wydarzenie. Przestrzeń w ECS i wokół sprzyja spotkaniom towarzyskim i rozmowom o książkach – przekonuje współodpowiedzialny za wydarzenie dr Jakub Kufel, kierownik Wydziału Naukowego ECS. – Szczególnie do przybycia zachęcamy rodziców z dziećmi. Gdańskowi, który pretenduje do tytułu Miasta Literatury, szczególnie zależy na tym, aby miłość do książek stawała się udziałem czytelników w każdym wieku, również tych najmłodszych.

Gdańskie Targi Książki i magia nazwisk

Spektrum autorów oraz prowadzących spotkania, których zaproszono na GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI jest bardzo szerokie. Gościem jednego z nich będzie prawnik, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, bohater właśnie opublikowanego wywiadu rzeki „Nigdy nie odpuszczę”, a innego – gwiazda na niebie estońskiej literatury, pierwszy raz goszczący w Polsce – Andrus Kivirähk (w programie również projekcja filmu opartego na jego prozie „Listopad”) Spośród kilkudziesięciu autorów z pewnością uwagę przyciągną nazwiska osób znanych, których książki otrzymują nagrody literackie, są czytane i wygrywają w rankingach popularności, jak np. Radek Rak, Marcin Wicha, Sylwia Chutnik, Wit Szostak, Tamara Duda, Ivan Čolović, Dorota Kotas, Marek Krajewski czy Michał Witkowski. Warto wiedzieć, że gośćmi spotkań będą również tłumacze autorów zagranicznych, którzy nie będą występowali w roli translatorów, ale współautorów książek. Spotkania z autorami zagranicznymi będą tłumaczone na język polski.

Gdańskie Targi Książki już po raz czwarty

To czwarta edycja GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI, największego na Pomorzu wydarzenia poświęconego literaturze. Celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa i literatury publikowanej w Polsce, a także integracja środowiska literackiego i miłośników książek.

Organizatorem GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI 2022 jest Sztuka Wyboru, a współorganizatorami są miasto Gdańsk, ECS i AmberExpo.


Komentarze
Backstage TV
Backstage poleca
NA EKRANIE
Facebook
Partnerzy
Logo CoolturaPL     logo-lovebydgoszcz — kopia