HOT NEWS:
Plakat wydarzenia
2121 0 0
„RetroKomp / LOAD ERROR #2015”
Scena Muzyczna Gdańsk
16.10.2015 (9:00 do 20:00)
Bilety (5 zł)
-
Opis

RetroKomp 2015 w Gdańsk

Jeśli chcesz powspominać stare maszyny w gronie podobnie zakręconych ludzi, pochwalić się własnymi eksponatami, zasięgnąć porady zaawansowanych użytkowników, zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami demo-sceny i stanąć w konkursowe szranki – zapraszamy na: RetroKomp/LOAD ERROR #2015!

Scena Muzyczna GAK oraz kolekcjonerzy i użytkownicy komputerów domowych oraz retro-konsol powstałych w końcowych dekadach ubiegłego wieku, z radością zapraszają na 4-tą już edycję zlotu miłośników retro-elektroniki „RetroKomp 2015″. W związku z licznymi głosami osób zainteresowanych, w 2015 roku powraca dwuczęściowa formuła zlotu. Tym razem jednak proporcje zostaną odwrócone i to niejako demoscenowa impreza LOAD ERROR zaprosi ludzi zainteresowanych retro-komputerami i retro-konsolami do zapoznania się bliżej z nieco tajemniczym „underground’em” zwanym nieformalnie Sceną Komputerową. W trakcie 3-dniowego party LE’15, na kilka godzin scena otworzy się dla osób do tej pory niezwiązanych z nią i być może zaszczepi kreatywnego scenowego „bakcyla” osobom, które dotychczas wyłącznie użytkowo lub rozrywkowo traktowały swoje komputery. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy jednak do udziału w całej 3-dniowej imprezie a „otwarty Retrokomp” ma być jedynie ułatwieniem dla ludzi zupełnie spoza retro i scenowego klimatu (i „promocyjnego” biletowania wstępu dla odwiedzających). Zmiana proporcji części składowych nie wyklucza oczywiście naszych tradycyjnych punktów programu RK czyli konkursów łamaczy joystick’ów (z nagrodami), wykładów i spotkań z ciekawymi ludźmi oraz kolejnej edycji konkursu na nowo powstałą grę na retro-platformy: „RetroKomp GameDev Compo” (RKGDC). W trakcie imprezy planujemy też występy demo-scenowych muzyków. Wręczymy również RetroKomp Star Award 2015 osobie, grupie lub projektowi szczególnie zasłużonemu dla sceny lub naszego retro-hobby.


 

Główne punkty tegorocznego programu:

16.10.2015 (piątek)

09:00     Otwarcie przestrzeni wystawowej

11:00     Oficjalne otwarcie części LOAD ERROR 2015, ogłoszenie programu i terminów deadline

14:00     Seminarium tematyczne: małe i większe projekty sprzętowe

15:00     Seminarium tematyczne: nowe tryby graficzne Atari 8-bit po 36 latach

18:00     Seminarium tematyczne: początki sceny i gamedev Atari 8-bit w Polsce

20:00     Live Act: Lokaty As Yone DJ set (All Colours of Psychedelic Dance Music)

21:00     Seminarium tematyczne: grupa TROPYX, podsumowanie 20-lecia działalności na scenie C64

23:00     Live Act: AceMan/Appendix (Mixture of Chiptune & EDM)

00:00     Nocny DemoShow


 

17.10.2015 (sobota)

09:00     Oficjalne otwarcie RetroKomp 2015

09:15     Legendarne polskie gry na Amigę (m.in. Cytadela, Za Żelazną Bramą, Franko)

10:00     Start zmagań «Łamaczy Joysticków»

10:00     Seminarium tematyczne: inicjatywa «Safe The Floppy»

11:00     Finał „RetroKomp GameDev Compo 2015” – prezentacja nadesłanych prac (głosowanie do 15:00)

14:00     Seminarium tematyczne: Adam Zalepa – ocena rynku komputerowego w latach 80/90, plany wydawnicze

16:00     Ogłoszenie wyników konkursów «Łamaczy Joysticków»

16:10     Ogłoszenie wyników RetroKomp GameDev Compo 2015 i wręczenie nagród

16:20     Wręczenie RetroKomp Star Award 2015

16:30     Obchody 30. rocznicy powstania komputera AMIGA

18:00     Zakończenie RK2015: Live Act: Mario DJ/Chełm Amiga Legion (House, Techno & D’n’B)

19:00     LOAD ERROR #2015 – rozpoczęcie konkursów scenowych

* Chip Music

* 8-bit Gfx

* 8-bit Intro/Demo

* Wild & Crazy

* Amiga Music

* Amiga Gfx

* Amiga Intro/Demo

23:00     Live Act: Skipp/Potion^Nah- Kolor (Classic 808 Electro DJ set with video & laser show)

01:00     Nocny DemoShow


 

 18.10.2015 (niedziela)

11:00     Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w konkursach scenowych

13:00     Prezentacja filmu o demoscenie: The Art of the Algorithms [Moleman – The Documentary Series], Cz. #1

14:00     Prezentacja filmu o demoscenie: The Art of the Algorithms [Moleman – The Documentary Series], Cz. #2

15:00     Oficjalnie pożegnanie i zamknięcie imprezy 

KONKURSY „ŁAMACZY JOYSTICKÓW”

INFORMACJE OGÓLNE

Tak jak podczas poprzednich edycji, wszyscy chętni będą mieli możliwość rywalizacji w grach na różnych starych komputerach i konsolach. W zależności od ilości chętnych przewidywane jest rozegranie 3 do 5 rywalizacji w grach typu „RiverRaid” czy „Moon Patrol” – o łatwej mierzalności wyniku. Konkretne tytuły gier zostaną ustalone przez organizatorów wraz z wystawcami już podczas trwania imprezy, ze względu na nieprzewidywalną dostępność
i awaryjność retro-sprzętu. W konkursie przewidywane są nagrody rzeczowe, wręczane podczas oficjalnego zakończenia imprezy.

ZASADY KONKURSU

W każdym konkursie będzie chodziło o uzyskanie jak najlepszego wyniku wśród uczestników danej rozgrywki. Dozwolone jest wielokrotny start w celu poprawienia w wyniku, pod warunkiem braku innych chętnych do udziału – osoby biorące pierwszy raz w zawodach mają pierwszeństwo.


 

 „RetroKomp GameDev Compo” (RKGDC)

INFORMACJE OGÓLNE

RetroKomp GameDev Compo to powrót znanego z edycji 2013 konkursu dla retro-programistów lub retro-developerskich zespołów, którego celem jest stworzenie nowej gry na nasze retro-platformy. Tym konkursem chcemy zachęcić wszystkie osoby, które zawsze marzyły o napisaniu własnej gry – do urzeczywistnienia tego, dając im motywację w postaci współzawodnictwa z innymi projektami, oficjalnej prezentacji przed bezpośrednio zainteresowaną publicznością i wymiany doświadczeń między uczestnikami. Wszystkie gry po konkursie zostaną udostępnione na zasadach „freeware” a więc będą do pozyskania za darmo przez wszystkich zainteresowanych, natomiast twórcy uzyskają dzięki konkursowi zainteresowanie i uznanie środowiska. W konkursie przewidywane są nagrody rzeczowe, wręczane podczas oficjalnego finału konkursu. W 2013 roku w ten sposób powstało aż 13 nowych gier, więc w tym roku liczymy na podoby sukces.

ZASADY KONKURSU

Do konkursu mogą być przyjęte tylko gry uruchamialne na komputerach i konsolach powstałych do końca XXw. Mogą to być zarówno gry ukończone w 100%, jak i grywalne wersje demo. Przystępując do konkursu, uczestnicy zgadzają się na późniejszą publikację prac konkursowych. Szczegóły techniczne konkursu dostępne są na stronie imprezy (www.retrokomp.org).


 

„Konkursy demo-scenowe”

INFORMACJE OGÓLNE

Demo-scena to nieformalny ruch, którego uczestnicy wykorzystują swoje komputery do tworzenia zarówno cyfrowych prac artystycznych (grafika i muzyka cyfrowa) jak i programowalnych pokazów multimedialnych – zwanych programami demonstracyjnymi lub w skrócie „demami” (pewnego rodzaju „teledysk”, łączący grafikę, muzykę oraz zaprogramowane efekty wizualne wykonywane przez komputer w czasie rzeczywistym). Ruch ten narodził się w latach 80. wraz z upowszechnieniem się 8-bitowych mikrokomputerów domowych i wraz z rozwoje techniki informatycznej rozwijał się na kolejne platformy sprzętowe, włączając w to najnowocześniejsze komputery osobiste. Już od wczesnych lat 80. demo-scena na całym świecie spotyka się na zlotach zwanych „demo-party” (czasami liczącymi nawet 2000 osób), na których to główną częścią imprezy są konkursy i współzawodnictwo o miano najlepszego grafika, muzyka, czy kodera (programisty). W konkursach tych prezentuje się swoje prace (daną pracę można wystawić tylko raz, na jednej imprezie), a zgromadzona publiczność wyłaniała zwycięzców wypełniając karty do głosowania. Tego typu konkursy odbędą się również podczas naszej tegorocznej imprezy i jest to najbardziej wyczekiwany moment przez wszystkich uczestników zainteresowanych demo-sceną.

ZASADY KONKURSU

Do konkursu mogą być przyjęte tylko produkcje uruchamialne na komputerach i konsolach powstałych do końca XXw. oraz spełniające ogólnie przyjęte na demo-scenie ograniczenia techniczne (pełny regulamin naszych konkursów znajduje się na naszej stronie). Przystępując do konkursu, uczestnicy zgadzają się na późniejszą publikację prac konkursowych, co jest głównym założeniem i podstawą działania tego ciekawego ruchu pasjonatów.

  

Bilety już do nabycia lub w dniu imprezy w kasie Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury,
przy ul. Powstańców Warszawskich 25, w następujących cenach:

 

  1. Bilet trzy dniowy (od godziny 9:00 w piątek do godziny 15:00 w niedzielę) – 80 zł

  2. Bilet trzy dniowy dla Wystawców* (od godziny 9:00 w piątek do godziny 15:00 w niedzielę) – 40 zł

  3. Bilet dla odwiedzających część RetroKomp (od godziny 9:00 do 18:00 w sobotę) – 5 zł

 

Do zobaczenia !

 


Komentarze
Partnerzy
Logo CoolturaPL     logo-lovebydgoszcz — kopia